Extend the Wireless Collaboration System Click & Present Pro (DS-55317) with additional transmitter units for even more participants- Extend the Wireless Collaboration System Click & Present Pro (DS-55317) on up to 30 HDMI transmitters- Easy installation - No software required - Plug, Press & Play- Transmission distance: up to 50 m (unrestricted view)- Wireless standard: IEEE 802.11 b/g/n/ac, 2,4G/5GHz, 2T2R- AES 128 bit encryption- WPA2/WPA-PSK/WPA2-PSK authentication- Latency: approx. 100 ms- Supports Windows, macOSExtend the DIGITUS® Wireless Collaboration System Click & Present Pro (DS-55317) with additional transmitter units for even more participants in meetings and presentations. Up to 30 transmitters can be connected with the receiver. Connect the HDMI transmitter with your notebook via HDMI connection and USB-A connection for power supply. Connect to the receiver quickly and easily at the press of a button and share your content - no software installation is required. Share - Present - Collaborate.
| Features | |
| Type: | AV transmitter |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum transfer distance: | 50 m |
| LED indicators: | Status |
| Security algorithms: | 128-bit AES, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Material: | ABS synthetics |
| Plug and Play: | ![]() |
| Product colour: | Black, Grey |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wireless |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 80 mm |
| Depth: | 80 mm |
| Height: | 14 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 190 mm |
| Package depth: | 110 mm |
| Package height: | 27 mm |
| Package weight: | 279 g |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Manual: | ![]() |
| Technical details | |
| Country of origin: | Taiwan |
| Package volume: | 585.2 cm³ |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |