Extends the HDMI signal to up to 120 m and offers the possibility of controlling the keyboard and mouse via USB on the receiver unit- Extends the maximum length for HDMI cable to up to 120 m via a simple network cable- Extension of the signal (unlimited distance) over the existing local network infrastructure (over IP connection)- Highest supported video resolution: 1080p / 60 Hz- Supports KVM function - convenient control of mouse and keyboard via USB on the receiver unit- Supports LAN-standard 802.3 Ethernet 10/100/100 Mbps- LED activity indicator for function, keyboard and mouseThe Digitus HDMI KVM extender set consists of a sender unit (local location) as well as a receiver unit (remote location). The HDMI signal can be extended by means of a network cable (CAT 6, 5e, 5) up to a maximum distance of 120m. The HDMI signal can also be extended to an unlimited distance via the existing network infrastructure (via IP connection). The highest supported video resolution is 1080p / 60 Hz. It also makes convenient access on a computer (mouse and keyboard) possible via the USB ports on the receiver unit. It is perfectly suited to industrial, commercial and public applications.
| Features | |
| Type: | Transmitter & receiver |
| Connectivity technology: | Wired |
| Maximum transfer distance: | 120 m |
| Cable types supported: | Cat5, Cat5e, Cat6 |
| Maximum digital resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Product colour: | Black |
| Material: | Aluminium |
| Country of origin: | China |
| Plug and Play: | ![]() |
| LED indicators: | ![]() |
| Transmitter | |
| Transmitter video port type: | HDMI |
| Transmitter local keyboard/mouse port type: | USB |
| RJ-45 ports quantity (transmitter): | 1 |
| Receiver | |
| Receiver local video port type: | HDMI |
| Receiver local keyboard/mouse port type: | USB |
| RJ-45 ports quantity (receiver): | 1 |
| Power | |
| AC adapter output voltage: | 5 V |
| AC adapter output current: | 1 A |
| Power consumption (transmitter) (max): | 3.5 W |
| Power consumption (receiver) (max): | 3.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Transmitter weight: | 160 g |
| Receiver weight: | 170 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 176 mm |
| Package depth: | 240 mm |
| Package weight: | 740 g |
| Technical details | |
| Dimensions (WxDxH): | 89.5 x 109.6 x 26.3 mm |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Package volume: | 3379.2 cm³ |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |