Use additional receiver units (DS-55123) and your existing network infrastructure to display your video content on up to 253 screens (IP connection)- Use additional receiver units (DS-55123) and your existing network infrastructure to display your video content on up to 253 screens (IP connection)- Extends 4K video content to up to 120 m with a CAT 6 cable (point-to-point connection)- Signal extension (unlimited distance) via the existing local network infrastructure (IP connection)- Supports 4K (30Hz), 3840x2160p resolution- Supports CAT 5, CAT 5e, CAT 6 and CAT 7 network cables- HDMI bandwidth: 10.2 Gbit/s (max.)- Supports HDCP 1.4The 4K HDMI via IP Extender Set (DS-55122) is a high-performance video distribution system consisting of a transceiver unit. It extends 4K HDMI signals to up to 120 m via a CAT6 network cable (point-to-point connection). In addition, you can use a network switch and the individual receiver units (DS-55123) to distribute your video content to up to 253 displays via the already existing network (IP connection). The additional integrated unidirectional IR interface allows a remote control of the input source.
| Features | |
| Type: | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported: | Cat5, Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance: | 120 m |
| Supported video modes: | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Bandwidth: | 10.2 Gbit/s |
| HDCP: | ![]() |
| Material: | Metal |
| Colour depth: | 24 bit |
| 3D: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| RJ-45 input ports: | 1 |
| RJ-45 output ports: | 1 |
| HDMI in: | 1 |
| Number of HDMI outputs: | 1 |
| HDMI version: | 1.4 |
| Remote (IR) input: | 1 |
| Remote (IR) output: | 1 |
| DC-in jack: | ![]() |
| Power | |
| Operating voltage (transmitter): | 5 V |
| Output current: | 2 A |
| Operating voltage (receiver): | 5 V |
| Power consumption (typical): | 4 W |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 107.3 mm |
| Depth: | 94 mm |
| Height: | 23.7 mm |
| Weight: | 167 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 199 mm |
| Package depth: | 149 mm |
| Package height: | 80 mm |
| Package weight: | 845 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| IR blaster included: | ![]() |
| IR receiver included: | ![]() |
| Technical details | |
| Country of origin: | China |
| Package volume: | 2372.08 cm³ |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |