Extension of DVI signal up to 70 meter- Extension of DVI signal up to 70 meter- Supports max. resolution up to 1920x1200 pixels at a distance of 50m- No external power supply neededThe DVI Cat.5 / Cat.6 extender extends your PC DVI transmission distance up to 70 meters through a simple Cat5 cable. The possible resolutions depend on the extended distance.
| Ports & interfaces | |
| Connector 1: | RJ-45 F |
| Connector 2: | DVI-D M |
| Connector 1 gender: | Male |
| Connector 2 gender: | Female |
| Performance | |
| Product colour: | Black |
| Maximum resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Country of origin: | Taiwan |
| Packaging data | |
| Package width: | 85 mm |
| Package depth: | 50 mm |
| Package weight: | 108 g |
| Package volume: | 255 cm³ |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |