Operate 2 PCs with one USB keyboard and mouse switch between two computers by pressing a button or with the remote control
- Use a monitor, a mouse and a keyboard to operate two computers
- USB ports for mouse and keyboard
- Audio connections for microphone/speaker
- Integrated USB hub with 2 x USB 3.0 connections for additional peripheral equipment
- Switching between the PCs via switch on the KVM switch, remote control or hot key on the keyboard
- External receiver for signals from remote control included
- Compatible with HDMI 2.0 / HDCP 2.2 / HDR / FreeSync / 3D /
- LED status and functional displays on the front side
- Wall installation possible
- Plug and Play - no driver installation required
- Support infrared remote control function
- Support Windows /Linux/Apple Mac OS
The DIGITUS® 2-Port KVM Switch is a high-performance HDMI-KVM switcher. It routes high definition video (in multiple resolutions up to 4kx2k@60Hz) and audio from any one of the several sources to display units. This HDMI-KVM switcher not only has the key-press-switching function, but also has intelligent function as well as hot pluggable function.
| Ports & interfaces | |
| Number of computers controlled: | 2 |
| Keyboard port type: | USB |
| Mouse port type: | USB |
| Video port type: | HDMI |
| Console ports: | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, HDMI, USB A |
| HDMI ports quantity: | 3 |
| HDMI version: | 2.0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity: | 2 |
| Console USB ports quantity: | 2 |
| Console HDMI ports quantity: | 1 |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity: | 2 |
| Audio connections: | Yes |
| Headphone outputs: | 4 |
| Number of microphone inputs: | 4 |
| DC-in jack: | Yes |
| Performance | |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution: | 4096 x 2160 pixels |
| Video bandwidth: | 60 Hz |
| Data transfer rate (max): | 18 Gbit/s |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | Yes |
| HDCP: | Yes |
| Plug and Play: | Yes |
| HDCP version: | 1.4/2.2 |
| Design | |
| Rack mounting: | No |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Metal |
| LED indicators: | Yes |
| Push button: | Yes |
| Display | |
| Built-in display: | No |
| Power | |
| Power source: | DC |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50/60 Hz |
| DC input voltage: | 5 V |
| Input current: | 3 A |
| External power adapter: | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 178 mm |
| Depth: | 75 mm |
| Height: | 26 mm |
| Weight: | 366 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 180 mm |
| Package depth: | 65 mm |
| Package height: | 230 mm |
| Package volume: | 2691 cm³ |
| Package weight: | 608 g |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Cables included: | HDMI, IR, USB Type-A to USB Type-B |
| Manual: | Yes |
| AC adapter included: | Yes |
| Remote control included: | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| Other features | |
| Colour depth: | 32 bit |
| UK Trade Tariff code: | 84718000 |