- Variable fastening rail: 350 mm to 550 mm in depthThe shelves for fixed mounting can be installed easy on the four 483 mm (19 ) profile rails of your 483 mm (19 ) network- or server cabinet. Due to their stable, perforated steel sheet with a load capacity of 50 kg, they are the optimal surface for components which are not 483 mm (19 ) suitable. The fixing rails are can be adjusted if needed.
| Features | |
| Type: | Adjustable shelf |
| Product colour: | Grey |
| Maximum weight capacity: | 50 kg |
| Rack capacity: | 1U |
| Country of origin: | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial): | 48.3 cm (19") |
| Width: | 482 mm |
| Height: | 44.5 mm |
| Mounting depth (min): | 35 cm |
| Mounting depth (max): | 50 cm |
| Weight: | 2.38 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 500 mm |
| Package depth: | 375 mm |
| Package height: | 55 mm |
| Package volume: | 10312.5 cm³ |
| Package weight: | 2.53 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85389099 |
| UK Trade Tariff code: | 94039910 |