The DIGITUS® Faceplates are suitable for the connection of all shielded DIGITUS® Keystone Modules. Included dust protection shutters provide a perfect protection. Their connection way of the module is 45° vertical (German and British Layout) or 90° horizontal (French Layout).
| Features | |
| Socket type: | RJ-45 |
| Sockets quantity: | 3 |
| Operating temperature (T-T): | -20 - 70 °C |
| Design | |
| Product colour: | White |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 80 mm |
| Height: | 80 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| Harmonized System (HS) code: | 85366990 |