The box is a part of the DIGITUS® modular connection system and is used for installation of consolidation points at desks, in intermediate ceilings or in underfloor systems. The housing is suitable for DIGITUS® Keystone Jacks.
| Technical details | |
| Product colour: | White |
| Material: | Plastic |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 170 mm |
| Depth: | 40 mm |
| Height: | 110 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 175 mm |
| Package depth: | 45 mm |
| Package height: | 115 mm |
| Package weight: | 180 g |