Save a lot of space (only 0.5U) - Best performance and link quality for your network
- 0.5U
- Complete shielding of housing and shield contact
- Cable installation by IDC-strips
- Central grounding connector
- Dielectric strength up to 1500 VDC (contact/ground)
- IEEE 802.3af, IEEE 802.3at PoE+
- 360° shield coverage
- Quick-release fastener for the housing cover
- Wall mounting possible
The DIGITUS® 8-port 0.5U Patch Panel offers a high density. As the panel is only 0.5U in height, it allows to present 16 ports on 1U (2 panels with 8 ports each) which can be installed. It complies with the 802.3at PoE+ and the 802.3af PoE standard.
| Network | |
| Cabling technology: | 10GBase-T |
| Ethernet interface type: | 10 Gigabit Ethernet |
| Maximum data transfer rate: | 10000 Mbit/s |
| Ports quantity: | 8 |
| Connector(s): | RJ-45 |
| Cable types supported: | Cat6a |
| AWG wire size: | 22/26 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Mounting: | Rack mounting |
| Rack capacity: | 1U |
| Certification: | UL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -20 - 70 °C |
| Packaging data | |
| Package width: | 60 mm |
| Package depth: | 260 mm |
| Package height: | 120 mm |
| Package weight: | 890 g |
| Package volume: | 1872 cm³ |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| Harmonized System (HS) code: | 85371098 |
| UK Trade Tariff code: | 85369010 |