The industry-leading CT-S310II is a compact and advanced receipt and bar code printer. Featuring an ENERGY STAR® power supply, paper-save function, halogen-free housing and packaging produced from recycled materials, the CT-S310II is truly environmentally friendly. With an easy maintenance cutter and patented long life printing (LLP) technology, capable of extending print life to over 200km, the CT-S310II offers the ultimate combination of performance and energy efficiency.
| Printing | |
| Print technology: | Direct thermal |
| Type: | POS printer |
| Maximum resolution: | 203 x 203 DPI |
| Print speed: | 160 mm/sec |
| Character size: | 1.5 x 3 mm |
| Character sets: | Katakana, PC437, PC850, PC858, PC865, Thai code 18, WPC1252 |
| Paper handling | |
| Printing media thickness: | 65-75/75/85 µm |
| Maximum roll diameter: | 8.3 cm |
| Supported paper width: | 58/80 mm |
| Maximum printing width: | 7.2 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| USB port: | ![]() |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| Serial ports quantity: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Features | |
| Built-in barcodes: | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Page description languages: | ESC/POS |
| Cutter: | ![]() |
| Autocutter durability: | 2 million cuts |
| Ribbon life: | 300 million characters |
| Certification: | UL, C-UL, FCC Class A, TUV-GS, CE marking, VCCI |
| Design | |
| Product colour: | White |
| Power | |
| Power source type: | AC |
| Power consumption (printing): | 40 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 47/63 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 140 mm |
| Depth: | 195 mm |
| Height: | 132 mm |
| Weight: | 1.9 kg |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Packaging content | |
| Drivers included: | ![]() |
| Quick start guide: | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR |
| Other features | |
| Buffer size: | 4 KB |
| LED indicators: | ![]() |