| Power |
| Total power: | 850 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces |
| Motherboard power connector: | 20+4 pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 3 |
| Motherboard power cable length: | 60 cm |
| Number of SATA power connectors: | 6 |
| SATA power cable length: | 150,400 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length: | 150,400 mm |
| EPS power connector (8-pin): | Yes |
| EPS power connector (4+4 pin): | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin): | 4 |
| PCI Express power connectors (12+4 pin): | 1 |
| PCI Express power connectors (12+4 pin) cable length: | 600 mm |
| PCI Express power cable length: | 60 cm |
| CPU power connector (4+4 pin): | Yes |
| CPU power cable length: | 65 cm |
| ATX Power connector (24-pin): | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin): | Yes |
| Cabling type: | Fully-Modular |
| Performance |
| Purpose: | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor: | ATX |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Gold |
| ATX version: | 3.1 |
| Bearing technology: | FDB |
| Design |
| Product colour: | White |
| Cooling type: | Active |
| Fan diameter: | 13.5 cm |
| Illumination: | No |
| Certificates |
| Certification: | 80PLUS Gold |
| Weight & dimensions |
| Width: | 150 mm |
| Depth: | 150 mm |
| Height: | 85 mm |
| Weight: | 2.07 kg |
| Packaging data |
| Package weight: | 2.54 kg |