Keep our oceans clear of plastic with this snap-on hard case made from 100% recycled and recyclable plastic! Iceland Pro features 3m all-around drop protection and raised edges for supreme protection of your phone. With its eco-friendly ice-clear material and all-around protection, you can show off your phone with peace of mind.
Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1 case=2x0.5L plastic bottles)
3m/10ft drop protection
Custom-fit slim design
Compatible with wireless charging
100% 'ice'-clear and UV-treated to minimize yellowing
Made without compromising on quality, functionality, and design
| Features | |
| Maximum screen size: | 17 cm (6.7") |
| Case type: | Cover |
| Material: | Plastic |
| Product colour: | Transparent |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 13 Pro Max |
| Protection features: | Drop proof, UV resistant |
| Drop proof up to: | 3 m |
| Wireless charging: | Yes |
| Recycled materials used for making: | Recycled plastic |
| Country of origin: | China |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 82 mm |
| Depth: | 11 mm |
| Height: | 164 mm |
| Weight: | 31 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 90 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85177900 |
| Pallet gross weight: | 3.71 kg |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 395 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 245 mm |
| Master (outer) case height: | 230 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 740 g |
| Master (outer) case net weight: | 740 g |
| Master (outer) case volume: | 22258.25 cm³ |
| Shipping (inner) case gross weight: | 90 g |
| Shipping (inner) case net weight: | 59 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance: | Yes |
| Quantity outer carton: | 30 pc(s) |