| Power |
| Total power: | 650 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50/60 Hz |
| Input current: | 8-4 A |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (-12V): | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb): | 15 W |
| Max output current (+3.3V): | 18 A |
| Max output current (+12V): | 54.1 A |
| Max output current (+5V): | 18 A |
| Max output current (-12V): | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb): | 3 A |
| Power protection features: | Over current, Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Surge and inrush, Under voltage |
| Ports & interfaces |
| Motherboard power connector: | 24-pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 2 |
| Motherboard power cable length: | 65 cm |
| Number of SATA power connectors: | 6 |
| SATA power cable length: | 150,450 mm |
| EPS power connector (4+4 pin): | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin): | 2 |
| ATX Power connector (24-pin): | Yes |
| Number of EPS connectors: | 2 |
| Cabling type: | Non-Modular |
| Performance |
| Purpose: | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor: | ATX |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Bronze |
| ATX version: | 2.53 |
| Design |
| Product colour: | Black |
| Cooling type: | Active |
| Weight & dimensions |
| Width: | 140 mm |
| Depth: | 150 mm |
| Height: | 86 mm |
| Weight: | 1.9 kg |
| Packaging data |
| Package weight: | 2.7 kg |
| Package type: | Box |