| Printing |
| Print technology: | Laser |
| Printing: | Colour printing |
| Maximum resolution: | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): | 18 ppm |
| Warm-up time: | 13 s |
| Time to first page (black, normal): | 10.4 s |
| Time to first page (colour, normal): | 10.5 s |
| Secure printing: |  |
| Copying |
| Copying: | Colour copying |
| Maximum copy resolution: | 600 x 600 DPI |
| Maximum number of copies: | 999 copies |
| Copier resize: | 25 - 400% |
| ID-card copy function: |  |
| Scanning |
| Scanning: | Colour scanning |
| Optical scanning resolution: | 600 x 600 DPI |
| Scanner type: | Flatbed scanner |
| Scan to: | Cloud, E-mail, FTP, PC, USB |
| Image formats supported: | JPEG, PNG, TIFF |
| Document formats supported: | PDF |
| Input colour depth: | 24 bit |
| Output colour depth: | 24 bit |
| Greyscale levels: | 256 |
| Scan drivers: | ICA, TWAIN, WIA |
| Fax |
| Faxing: |  |
| Features |
| Maximum duty cycle: | 30000 pages per month |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Recommended duty cycle: | 250 - 2500 pages per month |
| Page description languages: | UFRII |
| Input & output capacity |
| Total number of input trays: | 1 |
| Total input capacity: | 250 sheets |
| Total output capacity: | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray: |  |
| Maximum input capacity: | 251 sheets |
| Paper handling |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| Paper tray media types: | Coated paper, Envelopes, Heavy paper, Labels, Plain paper, Postcard, Recycled paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B5 |
| Non-ISO print media sizes: | Executive, Legal, Letter, Oficio, Statement |
| Envelopes sizes: | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Paper tray media weight: | 60 - 163 g/m² |
| Ports & interfaces |
| Direct printing: |  |
| USB port: |  |
| Network |
| Wi-Fi: |  |
| Ethernet LAN: |  |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms: | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Management protocols: | SNMPv1, SNMPv3 (IPv4,IPv6) |
| Performance |
| Internal memory: | 1024 MB |
| Built-in processor: |  |
| Processor frequency: | 800 MHz |
| Design |
| Product colour: | Black, White |
| Market positioning: | Business |
| Built-in display: |  |
| Display: | LCD |
| Control type: | Touch |
| Colour display: |  |
| Power |
| Power consumption (max): | 850 W |
| Power consumption (printing): | 370 W |
| Power consumption (standby): | 11 W |
| Power consumption (sleep): | 0.8 W |
| AC input voltage: | 220 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Server operating systems supported: | Windows Server 2022 |
| Operational conditions |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T): | 10 - 30 °C |
| Weight & dimensions |
| Width: | 451 mm |
| Depth: | 460 mm |
| Height: | 360 mm |
| Weight: | 18.9 kg |