zappi & eddi come with one wired CT clamp as standard.The 22kW 3-phase zappi come with 3 CTs as standard.If you would like to see real-time generation from your solar/wind system displayed on the LCD display of your product, you ll need an additional CT (additional option).In some cases, extra CT clamps are required i.e for 3 phase installs.The CT comes with a 5m cable. If a longer cable is required it can be extended using CAT5 Ethernet cable or why not consider using the myenergi harvi to connect the CT over wireless
| Performance | |
| Measuring category: | CAT II 500V |
| AC current maximum resolution (probe): | 100 A |
| DC voltage resolution (min): | 2500 V |
| Resistance (max): | 100 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Certification: | DIN EN 61869-2, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T): | -45 - 85 °C |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 31.5 mm |
| Depth: | 32 mm |
| Height: | 21.5 mm |
| Weight: | 100 g |
| Packaging content | |
| Probe diameter: | 1.6 cm |