This 100W USB-C Universal Power Adapter is a great choice for powering any laptop or other USB-C equipped device that supports USB-C Power Delivery with a maximum of 100W.
The voltage is automatically adjusted according to the USB Power Delivery specification and individual profiles in the following steps: 5 V / 9 V / 12 V / 15 V / 20 V with a maximum of 5 A current draw.
The power adapter is lightweight and very portable; it is equipped with intelligent protection against overcurrent, overvoltage, short circuit and overheating.
| Features | |
| Purpose: | Universal |
| Power supply type: | Indoor |
| Input voltage: | 100-240 V |
| Input frequency: | 50-60 Hz |
| Output power: | 100 W |
| Output voltage: | 5/9/12/15/20 V |
| Efficiency: | 89% |
| Power plug type: | Type C |
| Power protection features: | Overheating |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable length: | 162 m |
| Width: | 45 mm |
| Depth: | 30 mm |
| Height: | 310 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Cables included: | AC |