With this hub, you get an additional 4 USB ports (2x USB-A and 2x USB-C). Connect an external keyboard and mouse, transfer data or movies from a USB flash drive at up to 5 Gbps and charge your notebook/tablet at up to 85W. *
The Hub requires no drivers to install, just plug it in with the USB-C or USB-A cable and you can start using it right away. The Hub has built-in surge protection for your computer in case of short circuits on peripherals. Thanks to its compact size and light weight, you can always carry it in your bag the metal surface protects the hub from damage and scratches.
* USB-C charger not included.
| Ports & interfaces | |
| Ports quantity: | 4 |
| Host interface: | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A + Type-C |
| Hub interfaces: | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity: | 2 |
| Features | |
| Data transfer rate: | 5000 Mbit/s |
| Product colour: | Silver |
| USB Power Delivery (USB PD): | Yes |
| USB Power Delivery up to: | 85 W |
| LED indicators: | Yes |
| Cable length: | 0.2 m |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Yes |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Linux operating systems supported: | Yes |
| Other operating systems supported: | Android, ChromeOS, iPadOS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 106 mm |
| Depth: | 30 mm |
| Height: | 21 mm |
| Weight: | 55 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide: | Yes |