Small but very powerful metal USB-C docking station capable of supporting up to three external monitors simultaneously*. Simply connect your laptop or tablet (no need to install drivers) and reap the benefits of quick USB data transfer, connection to the internet via a LAN port, and the ability to connect your headset. And of course, the docking station can also power your laptop with up to 140 W **, meaning you will be able to charge all laptops and tablets that support charging via USB-C (USB-C Power Delivery).
Brushed aluminium body grants the docking station sufficient durability and resilience even during frequent travel. The integrated USB-C cable is sufficiently long for comfortable connection even if the USB-C port is located in the upper portion of the screen frame (typical for hybrid laptops/tablets).
The docking station is also fully compatible with tablets and laptops featuring a modern Thunderbolt port.
- Connect up to three external monitors
- Power delivery: up to 140 W **
- Fitted with two HDMI and one USB-C video port
- 1x USB-C vith video 4K/60 and data (10 Gbps) 3x USB-C (10Gbps), 1x USB-A 10 Gbps) and 2x USB-A 2.0 ports will allow you to easily connect your monitor, USB devices and peripherals.
- Gigabit Ethernet RJ-45 provides reliable, robust and high-speed Internet connection supporting 10/100/1000 Mbps speeds
- Combined jack for audio and microphone on the front panel
- Supports Windows 10/11, macOS, Android, Chrome OS and Linux
* macOS does not support Multi Stream Transport (MST) technology, meaning that when connected to a device running macOS, all connected external monitors will display the same image.
** If your laptop or tablet supports the new and modern USB-C Power Delivery PD 3.1 charging protocol, the docking station will offer charging power up to 140W (if you have PD 3.0 protocol, the charging power will be up to 100W)
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| Host interface: | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 0 |
| HDMI ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD): | Yes |
| USB Power Delivery revision: | 3.1 |
| USB Power Delivery up to: | 140 W |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Headphone connectivity: | 3.5 mm |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Product colour: | Grey |
| Card reader integrated: | Yes |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash), SD |
| Data transfer rate: | 10 Gbit/s |
| Maximum digital resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported: | 3 |
| Housing material: | Aluminium |
| Software | |
| Windows operating systems supported: | Yes |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Linux operating systems supported: | Yes |
| Mobile operating systems supported: | Android, iOS, iPadOS |
| Other operating systems supported: | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 155.2 mm |
| Depth: | 60.3 mm |
| Height: | 18 mm |
| Weight: | 142 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide: | Yes |