Modern devices such as laptops, tablets, and smartphones often come with only one USB-C port which can limit your connectivity options. If you need to charge your device and transfer data or connect audio accessories at the same time, this compact USB-C splitter cable offers the perfect solution.
With this splitter, you can expand a single USB-C port into two: one USB-C PD input supporting fast charging up to 100W, and one USB-C 2.0 port (480 Mbps) for data transfer or audio/mic connection.
Thanks to its compact 30 cm design and ultra-light weight (only 20 g), it s easy to carry with you anywhere. The cable is ideal for working on the go, in the office, or at home especially with devices that offer limited port availability.
No drivers required just plug it in and start working. Compatible with all major operating systems including Windows, macOS, iPadOS, Android, ChromeOS, and Linux.
| Features | |
| USB version: | USB 2.0 |
| Connector 1: | USB C |
| Connector 2: | 2 x USB C |
| Connector 1 gender: | Male |
| Connector 2 gender: | Female |
| Product colour: | Black |
| Connector 1 form factor: | Straight |
| Connector 2 form factor: | Straight |
| Maximum data transfer rate: | 480 Mbit/s |
| Cable type: | Round cable |
| USB Power Delivery (USB PD): | Yes |
| USB Power Delivery up to: | 100 W |
| Thunderbolt technology: | Yes |
| Thunderbolt version: | 5 |
| Windows operating systems supported: | Yes |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length: | 0.3 m |
| Width: | 13 mm |
| Depth: | 8 mm |
| Height: | 300 mm |
| Weight: | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |