Kastrup is a functional and spacious weekender bag in a classic design - the perfect travel buddy. The bag is handmade from sustainably sourced full-grain leather that oozes exclusivity. The main compartment has plenty of room for clothes and other necessities and additional smaller pockets for easy organization.
Handcrafted from durable and sustainably sourced full-grain leather
Main compartment with organizer and a zipped back pocket
Protective metal studs at the base for extra protection
Two leather handles plus a removable and adjustable shoulder strap
Cabin-friendly
Made at dbramante1928's 100% CO2-neutral factory
| Features | |
| Recommended gender: | Unisex |
| Handbag/shoulder bag type: | Handbag |
| Closure type: | Zipper |
| Number of bag handles: | 2 |
| Front pocket: | Yes |
| Exterior pockets: | Front pocket |
| Interior pocket: | Yes |
| Removable shoulder strap: | Yes |
| Zipper pocket(s): | Yes |
| Shoulder strap: | Yes |
| Country of origin: | India |
| Colour | |
| Product main colour: | Black |
| Coloration: | Monochromatic |
| Strap colour: | Black |
| Handle colour: | Black |
| Material | |
| Material: | Leather |
| Strap material: | Leather |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 570 mm |
| Depth: | 250 mm |
| Height: | 270 mm |
| Weight: | 1.43 kg |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package width: | 570 mm |
| Package depth: | 250 mm |
| Package height: | 270 mm |
| Package weight: | 1.51 kg |
| Logistics data | |
| Quantity per pack: | 5 pc(s) |
| Master (outer) case volume: | 73080 cm³ |
| Master (outer) case width: | 580 mm |
| Master (outer) case length: | 420 mm |
| Master (outer) case height: | 300 mm |
| Master (outer) case net weight: | 1.9 kg |