Skagen Pro+ is the perfect computer sleeve if you want room for a bit more than just your MacBook or PC. The sleeve is made from sustainably sourced full-grain leather, and has an impact protective padded and soft interior. In addition, Skagen Pro+ has a outer pocket that offers extra room for things like your charger or a notebook. Handcrafted from durable and eco-friendly full-grain leather Padded laptop compartment for optimal protection of your MacBook or PC Features a front pocket for extra storage Made at dbramante1928's 100% CO2-neutral factory
| Features | |
| Country of origin: | India |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 322 mm |
| Depth: | 20 mm |
| Height: | 230 mm |
| Weight: | 250 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H): | 312 x 220 x 20 mm |
| Package width: | 330 mm |
| Package depth: | 25 mm |
| Package height: | 280 mm |
| Package weight: | 350 g |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 30 pc(s) |
| Products per pallet (EU): | 300 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight: | 820 g |
| Quantity per pack: | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 355 mm |
| Master (outer) case length: | 330 mm |
| Master (outer) case height: | 295 mm |
| Master (outer) case volume: | 34559.25 cm³ |