Skagen Pro is a slim yet protective computer sleeve for your MacBook or PC - functional minimalism at its finest. The sleeve is handmade from sustainably sourced full-grain leather and has an impact protective padded and soft inner.
Padded inner for optimal protection of your MacBook or PC
Fits (up to) 13 Laptop
Slim yet impact protective design
Made from durable full-grain leather at our 100% CO2-neutral factory
dbramante1928's leather products are all handmade from upcycled full-grain leather. Each product is designed in Denmark with sustainability, functionality, and quality in mind.
| Features | |
| Maximum screen size: | 33 cm (13") |
| Case type: | Sleeve case |
| Material: | Full-grain leather |
| Product main colour: | Tan |
| Brand compatibility: | Apple |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Compatibility: | MacBook Air/Pro 13" (2016-2022) |
| Closure type: | Zipper |
| Country of origin: | India |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 314 mm |
| Depth: | 20 mm |
| Height: | 222 mm |
| Weight: | 220 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H): | 304.1 x 212.4 x 16 mm |
| Package width: | 320 mm |
| Package depth: | 25 mm |
| Package height: | 270 mm |
| Package weight: | 320 g |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 30 pc(s) |
| Products per pallet (EU): | 300 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight: | 820 g |
| Master (outer) case width: | 355 mm |
| Master (outer) case length: | 330 mm |
| Master (outer) case height: | 295 mm |
| Master (outer) case volume: | 34559.25 cm³ |