Roskilde MagSafe ICON balances refined style with reliable protection and responsible materials. Made from dbramante1928 s ICON material, it offers a soft-touch finish, exceptional durability, and a surface that resists scratches, stains, and pen marks. Featuring built-in MagSafe compatibility and 1.2m (4ft) drop protection, it secures your phone without sacrificing feel or design. Crafted from GRS-certified recycled materials and fully recyclable, this case features a soft microfiber lining for added protection and a slim, minimalist profile, providing a premium in-hand experience.
| Features | |
| Maximum screen size: | 15.9 cm (6.27") |
| Case type: | Cover |
| Material: | Microfibre |
| Product colour: | Black |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 17 Pro |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| MagSafe compatible: | Yes |
| Closure type: | Not applicable |
| Protection features: | Drop proof, Scratch resistant |
| Drop proof up to: | 1.2 m |
| Wireless charging: | Yes |
| Recycled materials used for making: | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making: | 100% |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | Global Recycled Standard (GRS) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 76 mm |
| Depth: | 155 mm |
| Height: | 154 mm |
| Weight: | 4 g |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN): | EAR99 |