Nuuk is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Nuuk offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly phone case!
| Features | |
| Maximum screen size: | 16.8 cm (6.6") |
| Case type: | Cover |
| Material: | Recycled plastic |
| Product colour: | Transparent |
| Brand compatibility: | Samsung |
| Compatibility: | Galaxy Xcover 6 Pro |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Closure type: | Not applicable |
| Protection features: | Scratch resistant |
| Easy to apply: | Yes |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 84 mm |
| Depth: | 11 mm |
| Height: | 173 mm |
| Weight: | 34 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 84 mm |
| Package depth: | 11 mm |
| Package height: | 173 mm |
| Package weight: | 28 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 200 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 140 mm |
| Master (outer) case height: | 295 mm |