Nuuk is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Nuuk offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly phone case!
| Features | |
| Case type: | Folio |
| Product colour: | Transparent |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 15 Pro |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Protection features: | Dust resistant, Scratch resistant |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 75 mm |
| Depth: | 10 mm |
| Height: | 150 mm |
| Weight: | 25.4 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 90 mm |
| Package depth: | 12 mm |
| Package height: | 170 mm |
| Package weight: | 32.3 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU): | 30 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 290 mm |
| Master (outer) case length: | 140 mm |
| Master (outer) case height: | 200 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 1.17 kg |
| Master (outer) case volume: | 8120 cm³ |
| UK Trade Tariff code: | 3930 90 97 90 |