This 2-in-1 wallet case, with its exceptional functionality, has been beautifully handcrafted for use either as an ultra-slim, impact protective case or a feature-rich, stylish wallet, or both. Designed in Denmark by a Climate Positive Company, protect your device and the planet with this feature-rich, eco-friendly 2-in-1 wallet case.
With its impact protective 'snap-in place' detachable cradle, New York is fashioned from the same iconic Saffiano full-grain leathers invented by Prada and used by many high-end fashion houses. Perfect for those looking to bring effortless style, protection and organisation to their everyday lives.
| Features | |
| Maximum screen size: | 17 cm (6.7") |
| Case type: | Folio |
| Product colour: | Blue |
| Brand compatibility: | Samsung |
| Compatibility: | Galaxy S20+ |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Card pocket: | Yes |
| Number of card pockets: | 3 |
| Protection features: | Dust resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Wireless charging: | Yes |
| Country of origin: | India |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 84 mm |
| Depth: | 19 mm |
| Height: | 167 mm |
| Weight: | 102 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 115 mm |
| Package depth: | 25 mm |
| Package height: | 205 mm |
| Package weight: | 170 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 380 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 280 mm |
| Master (outer) case height: | 240 mm |
| Master (outer) case net weight: | 1.1 kg |
| Master (outer) case volume: | 25536 cm³ |