Our most protective case to date! Iceland Ultra MagSafe is reinforced with D3O® material providing the thinnest most advanced protection against impact. D3O® is the world s leading impact protection and used by professional athletes, soldiers, and motorcyclists if they trust D3O®, you can too.
Iceland Ultra MagSafe is also made with recycled plastic materials and is 100% recyclable, making it one of the most protective and sustainable phone cases on the market. Its ultra-slim 4m/13ft impact protective design guarantees maximum protection without any additional bulk and the integrated MagSafe magnet ensures effortless wireless charging.
D3O® protected - the best and thinnest protection against knocks and drops.
Made with GRS-certified recycled materials and 100% recyclable (1 case = 1x0.5L plastic bottle).
Ultra-slim lightweight hard case
4m/13ft impact protection.
Built-in MagSafe magnet for effortless wireless charging
| Features | |
| Case type: | Cover |
| Product colour: | Transparent, White |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 15 Pro |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Protection features: | Dust resistant, Scratch resistant |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 76 mm |
| Depth: | 11 mm |
| Height: | 150 mm |
| Weight: | 40 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 108 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU): | 30 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 390 mm |
| Master (outer) case length: | 245 mm |
| Master (outer) case height: | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 3.98 kg |
| Master (outer) case volume: | 22932 cm³ |
| UK Trade Tariff code: | 3926 90 97 90 |
| Other features | |
| Box weight: | 68 g |