Greenland is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly phone case!
Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1case=2x0.5l plastic bottles)
Custom fit all-around protection
Slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
Compatible with wireless charging
Made without compromising on quality, functionality, and design
| Features | |
| Case type: | Cover |
| Product colour: | Blue |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 15 |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Protection features: | Dust resistant, Scratch resistant |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 76 mm |
| Depth: | 11 mm |
| Height: | 150 mm |
| Weight: | 27 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 86 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU): | 30 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 390 mm |
| Master (outer) case length: | 245 mm |
| Master (outer) case height: | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 3.54 kg |
| Master (outer) case volume: | 22932 cm³ |
| UK Trade Tariff code: | 3926 90 97 90 |
| Other features | |
| Box weight: | 59 g |