With Greenland, you don't have to choose between safeguarding your phone and caring for the environment. This case offers exceptional protection, functionality, and design while minimising environmental impact.
Made from 100% Recycled Plastic
Crafted from GRS-certified recycled materials, each Greenland case prevents the equivalent weight of two plastic bottles from ending up in our oceans and landfills.
Impact Protection You Can Rely On
Engineered to shield your device from drops, Greenland provides 1.2m/4ft impact protection without adding bulk. Raised edges keep your camera and screen safe from harm.
Slim Design
Enjoy a sleek, slim profile that fits comfortably in your hand and pocket.
| Features | |
| Maximum screen size: | 16 cm (6.3") |
| Case type: | Cover |
| Material: | Plastic |
| Product colour: | Black |
| Brand compatibility: | |
| Compatibility: | Google Pixel 9a |
| Built-in battery: | No |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Closure type: | Not applicable |
| Protection features: | Impact resistant, Scratch resistant |
| Drop proof up to: | 1.2 m |
| Wireless charging: | Yes |
| Made with recycled materials: | Yes |
| Recycled materials used for making: | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making: | 100% |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 76 mm |
| Depth: | 10 mm |
| Height: | 157 mm |
| Weight: | 30 g |