Greenland is an impact protective case made from recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen our Greenland case offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly cover!
Made from 100% certified recycled and recyclable plastic materials
Custom fit all-around protection
Impact protective yet slim design
Compatible with wireless charging
Made without compromising on quality, functionality, and design
| Features | |
| Maximum screen size: | 15.5 cm (6.1") |
| Case type: | Cover |
| Product colour: | Pink |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 13 Mini |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Closure type: | Not applicable |
| Protection features: | Scratch resistant |
| Easy to apply: | Yes |
| Country of origin: | China |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 69 mm |
| Depth: | 11 mm |
| Height: | 135 mm |
| Weight: | 23 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 82 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85177900 |
| Pallet gross weight: | 3.71 kg |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 395 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 245 mm |
| Master (outer) case height: | 230 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 740 g |
| Master (outer) case net weight: | 740 g |
| Master (outer) case volume: | 22258.25 cm³ |
| Shipping (inner) case gross weight: | 82 g |
| Shipping (inner) case net weight: | 59 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance: | Yes |
| Quantity outer carton: | 30 pc(s) |