Transforming your phone into that statement accessory, the Copenhagen Slim is much more than just a stylish and impact protective wallet case. Designed in Denmark by a Climate Positive Company, protect your device and the planet with this feature-rich, eco-friendly wallet case.Handcrafted from luxurious full-grain leather, this wallet case will develop a beautiful patina with use and is lovingly created from sustainable long-life materials for those looking to bring effortless style, protection, and organisation to their everyday lives.
| Features | |
| Maximum screen size: | 15.5 cm (6.1") |
| Case type: | Wallet case |
| Material: | Leather |
| Product colour: | Brown |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 12/12 Pro |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Desktop stand: | ![]() |
| Closure type: | Magnetic closure |
| Card pocket: | ![]() |
| Number of card pockets: | 3 |
| Built-in battery: | ![]() |
| Country of origin: | India |
| Technical details | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 82 mm |
| Depth: | 18 mm |
| Height: | 152 mm |
| Weight: | 54 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 30 pc(s) |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 25 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 122 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85177900 |
| Pallet gross weight: | 4.26 kg |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 380 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 280 mm |
| Master (outer) case height: | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 960 g |
| Master (outer) case net weight: | 960 g |
| Master (outer) case volume: | 25536 cm³ |
| Shipping (inner) case gross weight: | 122 g |
| Shipping (inner) case net weight: | 68 g |
| Quantity outer carton: | 30 pc(s) |