MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
To fulfill the desire for showcasing an ARGB PC build, the MAG PANO 110R Series features a 270-degree panoramic display, enhancing aesthetics and maintaining a clean design.
Decorated with a metal nameplate to highlight the MAG family identity.
Featuring a 1-to-5 ARGB fan control hub, this system is fully compatible with MSI Mystic Light, allowing for easy sync and customizable ARGB lighting effects.
Pre-installed with 3 x ARGB reverse blade fans at the side and 1 x ARGB fan at the rear for optimal airflow and a clean, stylish design.
| Design | |
| Form factor: | Midi Tower |
| Type: | PC |
| Product colour: | White |
| Supported motherboard form factors: | ATX, micro ATX, Mini-ATX |
| Number of 3.5" bays: | 2 |
| Material: | Tempered glass |
| Number of 2.5" bays: | 2 |
| Number of expansion slots: | 7 |
| Side window: | Yes |
| Suitable for: | Gaming |
| Illumination location: | Case fans |
| On/off button: | Yes |
| LED indicators: | Yes |
| Maximum CPU cooler height: | 16 cm |
| Maximum graphics card length: | 20 cm |
| Maximum PSU length: | 40 cm |
| Power supply | |
| Power supply included: | No |
| Power supply location: | Bottom |
| Supported power supply form factors: | ATX |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 1 |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| Cooling | |
| Side fans installed: | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max): | 3 |
| Side fans diameters supported: | 120,140 mm |
| Rear fans installed: | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max): | 1 |
| Rear fans diameters supported: | 120 mm |
| Number of top fans supported (max): | 3 |
| Top fans diameters supported: | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max): | 3 |
| Bottom fans diameters supported: | 120,140,160 mm |
| Side radiator sizes supported: | 120,240,360 mm |
| Bottom radiator sizes supported: | 120,240,360 mm |
| Rear radiator sizes supported: | 120 mm |
| Top radiator sizes supported: | 120,240,360 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes: | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 225 mm |
| Depth: | 420 mm |
| Height: | 485 mm |