E-DAT modul 48x8(8) 1.5RU patch panel Cat.6A, stainless steel- 19 inch 1.5RU stainless steel module frame with 48 individual "E-DAT modul" modules- component testing for Cat.6A to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09, TIA/EIA-568-C.2 (2009-08) and IEC 60603-7-51 Ed.1 (12/2008), certified to GHMT- compliance with class EA to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09- tested: Link to 500 MHz- suitable for 10 GBit Ethernet (IEEE 802.3an), Remote Powering (PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT- easy to install connection of 2 to 4-pair data lines AWG 26/1 - 22/1 and stranded wires with 7 copper conductors AWG 26/7 - 22/7 to BTR 8-fold insulation displacement connectors (IDC)- marking of conductor assignment to T568A or T568B- integrated cable support with optional strain relief- grounding bolt M6 x 10 with nut and lock washer- incl. 30 cm grounding cable- all fully shielded modules connected by means of grounding rail
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3an |
| Ethernet interface type: | 10 Gigabit Ethernet |
| Maximum data transfer rate: | 10000 Mbit/s |
| Ports quantity: | 48 |
| Connector(s): | RJ-45 |
| Connector contacts plating: | Nickel/Gold |
| Design | |
| Product colour: | Stainless steel |
| Mounting: | Rack mounting |
| Rack capacity: | 1.5U |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 482.6 mm |
| Height: | 65.8 mm |
| Depth: | 92.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 46 mm |
| Package length: | 52 cm |
| Package height: | 180 mm |
| Package weight: | 2.94 kg |
| Package type: | Box |