LevelOne's SFP-Plus Transceivers are hot-swappable multi-purpose optical modules support 10Gigabit Ethernet applications across most switching and routing platforms. The transceivers support to operate at 10Gbps serial optical data transfer rates on a single duplex fiber core with a length of up to 40km (SMF) or 300m (MMF), ideally suited for data centers, enterprise and storage area networks. In addition, the LevelOne SFP-Plus transceivers adopt the most advanced technology to minimize the power consumption in ultra-high speed.- High-quality 10Gbase short range SFP-Plus transceiver- Comply with SFP Multi-Sourcing Agreement (MSA) to work in MSA compliant devices- Supports Digital Optical Monitoring (DOM) and Digital Diagnostics Monitoring Interface (DDMI) for easy status monitoring- Hot-swappable providing non-stop service- Provides duplex LC connector- Operating temperature: 0°C ~ 70°C
| Performance | |
| SFP transceiver type: | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate: | 10000 Mbit/s |
| Interface type: | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported: | ![]() |
| Fiber optic connector: | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding): | 9/125 µm |
| Maximum transfer distance: | 10000 m |
| Wavelength: | 1310 nm |
| Tx power (min): | -8.2 dBmW |
| Tx power (max): | 0.5 dBmW |
| Networking standards: | IEEE 802.3ae |
| Duplex system: | Full |
| Fiber ports quantity: | 1 |
| Features | |
| Hot-swap: | ![]() |
| Safety: | EN 60825-1 |
| Certification: | CE, FCC |
| Power | |
| Input voltage: | 3.3 V |
| Maximum voltage: | 3.6 V |
| Maximum current: | 0.33 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 57 mm |
| Depth: | 12 mm |
| Height: | 13.7 mm |
| Weight: | 20 g |
| Packaging data | |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| Package width: | 106 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 65 mm |
| Package weight: | 35 g |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85369010 |