The POW-2421 is a DIN-rail industrial power supply is ruggedized, universal input voltage range and full compliance with all important safety and EMC standards. It can be operated at full load across an ambient temperature range of -30 to 70 Celsius degree without need of additional cooling to guarantee quality for harsh industrial environment.
| Power | |
| Total power: | 60 W |
| AC input voltage: | 85 - 264 V |
| Peak power: | 60 W |
| Power protection features: | Over voltage, Overload, Short circuit |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF): | 927600 h |
| Safety: | UL60950-1, UL508, TUV EN61558-2-16, IEC60950-1, ,BSMI CNS14336-1 aEAC TPTC 004pproved; Design refer to TUV EN60950-1 |
| Country of origin: | China |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 90 mm |
| Depth: | 54.5 mm |
| Height: | 52.5 mm |
| Weight: | 60 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 90 mm |
| Package depth: | 54.5 mm |
| Package height: | 52.5 mm |
| Package weight: | 60 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |
| Other features | |
| Maximum current: | 2.5 A |
| Technical features: | 24V DC Out |