2-Port 10G SFP+ Module
| Network | |
| Ethernet interface type: | 10 Gigabit Ethernet |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector: | SFP+ |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity: | 2 |
| Performance | |
| Compatibility: | GTL-2881 GTL-2882 GTL-2891 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 61 mm |
| Depth: | 168 mm |
| Height: | 39 mm |
| Weight: | 150 g |
| Package width: | 123 mm |
| Package depth: | 290 mm |
| Package height: | 54 mm |
| Package weight: | 200 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |