The LevelOne GEL-2691 is a Layer 3 Managed switch with 24 x 1000Base-T ports associated with 4 x Gigabit SFP (Small Form Factor Pluggable) slots + 2 optional 10 Gigabit Ethernet Slots for SFP/XFP. This switch is also 19-inch rack-mountable and 1 x redundant power supply connector, which provides convenient and flexible installation.The switch provides a flexible, web-based management interface SNMP for both IPv4 and IPv6 as well as layer 3 management features. Despite its affordable pricing, the GEL-2691 is equipped with many advanced features such as unicast routes, multicast routing IGMP V1/V2/V3, IGMP v3 proxy, IP VLANs, VLAN trunk, IEEE 802.1d/w/s Spanning Tree, Access Control List (ACL) of up to 512 entries for easy network security, Link Aggregation Control (LACP), IEEE 802.1p QoS with 8 priority queues much more.An ideal network solution for workgroups and edge deployments, or anyone looking for an affordable and efficient way to expand their network.- 24 Gigabit Ethernet ports with 4 shared SFP and 2 10-Gigabit slots- Multicast routing IGMP V1/V2/V3, MLD- Supports DHCP relay features under Layer 3 protocol- Supports Access Control List (ACL) authentication of up to 256 entries and port-based security with IEEE802.1X- IEEE 802.1d/w/s Spanning Tree Protocol (STP) and port mirroring- IEEE 802.3ad LACP for auto port aggregation- IEEE 802.1p QoS with 8 priority queues- Supports IPv4/IPv6 network operation- Provides QoS control based on IP DSCP for advanced traffic prioritization and bandwidth management
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L3 |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Web-based management: | ![]() |
| Traffic classification: | ![]() |
| ARP inspection: | ![]() |
| System event log: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity: | 4 |
| SFP/SFP+ slots quantity: | 2 |
| SFP module slots quantity: | 4 |
| Console port: | RJ-45 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support: | ![]() |
| Port mirroring: | ![]() |
| Full duplex: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Rate limiting: | ![]() |
| Spanning tree protocol: | ![]() |
| Active link detection: | ![]() |
| MAC address auto-learning supported: | ![]() |
| MAC address auto-aging supported: | ![]() |
| VLAN support: | ![]() |
| Virtual LAN features: | Private VLAN, Port-based VLAN |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 16000 entries |
| Switching capacity: | 128 Gbit/s |
| Forwarding rate: | 95.2 Mpps |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Number of queues: | 8 |
| Number of static routes: | 512 |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 9000 |
| Packet forwarding rate (1 Gbps): | 1488000 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps): | 148000 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps): | 14880 pps |
| Security | |
| Access Control List (ACL): | ![]() |
| IGMP snooping: | ![]() |
| SSH/SSL support: | ![]() |
| Loop protection: | ![]() |
| BPDU filtering/protection: | ![]() |
| Auto-edge port: | ![]() |
| Authentication: | MAC-based authentication |
| Multicast features | |
| Multicast support: | ![]() |
| Multicast MAC address table: | 1024 entries |
| Protocols | |
| Management protocols: | Telnet, SNMP, SNTP, RMON, |
| Supported network protocols: | IPv6, IPv4, BOOTP |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | ![]() |
| Certification: | FCC Part 15 Class A, CE, RoHS |
| Performance | |
| Firmware upgradeable: | ![]() |
| Buffer size: | 2048 KB |
| Power | |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical): | 49.6 W |
| Power consumption (max): | 63.96 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 440 mm |
| Depth: | 415 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 5.7 kg |
| Packaging data | |
| Package type: | Box |
| Package width: | 530 mm |
| Package depth: | 420 mm |
| Package height: | 135 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |