The levelone GEP-2861 is a 28-Port L2 Managed Gigabit PoE Switch that supports up to 24*10/100/1000M PoE ports and 4*1000M SFP ports. 24*10/100/1000M ports support PoE+ and total up to 390W PoE power budget, conforming to IEEE 802.3af/at standard, single port PoE power up to 30W. supports L2 management, such as QoS, VLAN, MSTP, Multi-brocast, ports management and PoE management. It has a high anti-interference ability, the product supports 6KV surge protection, and 6KV contact / 8KV air ESD protection. supports 19" rack mount and desktop installation, reliable and durable, and can be used in security network video monitoring, network engineering and other occasions. GEP-2861 provides high HW performance and environment flexibility for SMBs and Enterprises. GEP-2861 is ideal to deliver management simplicity, optimum user experience, and lower total cost of ownership.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L2 |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 24 |
| SFP module slots quantity: | 4 |
| Console port: | RJ-45 |
| Power connector: | AC-in jack |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 1000BASE-T, 100BASE-TX |
| Port mirroring: | ![]() |
| Broadcast storm control: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| VLAN support: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 16000 entries |
| Switching capacity: | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 10000 |
| Packet buffer memory: | 4 MB |
| Security | |
| Access Control List (ACL): | ![]() |
| BPDU filtering/protection: | ![]() |
| Password protection: | ![]() |
| Multicast features | |
| Multicast support: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Form factor: | 1U |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Country of origin: | China |
| Certification: | CE, RoHS |
| Performance | |
| Firmware upgradeable: | ![]() |
| Fanless: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | AC |
| Power supply included: | ![]() |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 390 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 442 mm |
| Depth: | 285 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 4 kg |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Rack mount kit: | ![]() |
| Package width: | 395 mm |
| Package depth: | 90 mm |
| Package height: | 530 mm |
| Package weight: | 4.8 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |