The FVT-1101 MMF SC media converter is able to convert network signals between copper and fiber-optic based networks. The converter provides a 10/100Base-TX RJ-45 port, supports full duplex and half duplex switch connectivity and 10Base-T and 100Base-TX auto-sensing. Used in multi-mode with fiber-optic cabling, this can extend a network range up to 2km.The converter can be used as a standalone device or as a slide-in module to the CHV-2000 19 Converter Chassis, which can accommodate up to 14 units for use in a central wiring closet.
| Network | |
| Maximum data transfer rate: | 100 Mbit/s |
| Converter input interface: | 10Base-T, 100Base-TX |
| Converter output interface: | 100Base-FX |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| Fiber ethernet cabling technology: | 100BASE-FX |
| Flow control support: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Auto-negotiation: | ![]() |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Duplex system: | Full |
| Ports & interfaces | |
| Fiber optic connector: | SC |
| Connectivity technology: | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Fiber ports quantity: | 1 |
| DC-in jack: | ![]() |
| Performance | |
| Maximum transfer distance: | 2000 m |
| Wavelength: | 1310 nm |
| Fiber mode structure: | Multi-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding): | 50/125,62.5/125 µm |
| Mean time between failures (MTBF): | 100000 h |
| Design | |
| Internal: | ![]() |
| LED indicators: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Country of origin: | China |
| Certification: | CE |
| Power | |
| Input voltage: | 5 V |
| Input current: | 1 A |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 94 mm |
| Depth: | 71 mm |
| Height: | 26 mm |
| Weight: | 200 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 90% |
| Packaging data | |
| Package width: | 230 mm |
| Package depth: | 150 mm |
| Package height: | 58 mm |
| Package weight: | 300 g |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | ![]() |
| Quick installation guide: | ![]() |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Master (outer) case width: | 440 mm |
| Master (outer) case length: | 420 mm |
| Master (outer) case height: | 305 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 32 kg |
| Products per master (outer) case: | 40 pc(s) |