The LevelOne FEU-0812 is a wire-speed, non-blocking networking device that provides 8 ports 10/100 Mbps Ethernet connections. All ports support auto-negotiation and auto-MDI/MDIX sensing, eliminating the need for crossover cables or Uplink Ports. Each port can be used as general network port or as connecting port into a router, server, hub or another network switch.
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Fast Ethernet (10/100) |
| Power connector: | DC-in jack |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-T |
| Full duplex: | ![]() |
| Half duplex: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Auto-negotiation: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 1000 entries |
| Packet buffer memory: | 1.19 MB |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link, Power |
| Country of origin: | China |
| Certification: | CE RoHS |
| Performance | |
| Plug and Play: | ![]() |
| Fanless: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | DC |
| Power supply included: | ![]() |
| DC input voltage: | 5 V |
| Input current: | 0.55 A |
| Power consumption (typical): | 1.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 130.7 mm |
| Depth: | 52.3 mm |
| Height: | 20 mm |
| Weight: | 110 g |
| Packaging data | |
| AC adapter included: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Package width: | 145 mm |
| Package depth: | 80 mm |
| Package height: | 80 mm |
| Package weight: | 214 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |