The Lenovo Legion 17" Gaming Backpack GB800 is built for gamers who demand power, precision, and style. Ultra-durable, it carries your gaming essentials securely while keeping you ready for action, whether traveling or attending gaming tournaments.
| Features | |
| Maximum screen size: | 43.2 cm (17") |
| Case type: | Backpack |
| Material: | Polyester, Polyurethane (PU), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product main colour: | Black |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Tablet compartment: | Yes |
| Keyboard compartment: | Yes |
| Headphones compartment: | Yes |
| Front pocket: | Yes |
| Exterior pockets: | Side pocket |
| Carrying handle(s): | Yes |
| Shoulder strap: | Yes |
| Protection features: | Water resistant |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 450 mm |
| Depth: | 315 mm |
| Height: | 180 mm |
| Weight: | 1.31 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H): | 430 x 290 x 30 mm |
| Volume: | 21 L |