The Think tradition of high-quality products continues with this general purpose USB keyboard. Durable and reliable, the Lenovo Preferred Pro II USB Keyboard is a perfect companion for your ThinkPad, ThinkCentre and ThinkStation PCs as well as docks. The sleek modern design is complemented with finger-friendly keys that can last up to 10 million clicks under normal operation. Improve your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key.
| Keyboard | |
| Recommended usage: | Home/Office |
| Connectivity technology: | Wired |
| Device interface: | USB |
| Keyboard key switch: | Plunger key switch |
| Keyboard language: | Slovakian |
| Pointing device: | No |
| Keyboard form factor: | Full-size (100%) |
| Numeric keypad: | Yes |
| Keyboard number of keys: | 104 |
| Keyboard keys operating life: | 10 million characters |
| Windows keys: | Yes |
| Copilot key: | Yes |
| Key pitch: | 1.91 cm |
| Certification: | CE, FCC, UL, TUV, KCC, AAA, VCCI, C-tick, BSMI, EAC, IC, CB |
| Design | |
| Backlight: | No |
| Product colour: | Black |
| Keyboard style: | Straight |
| Island-style keyboard: | Yes |
| Protection features: | Spill resistant |
| Features | |
| USB connector type: | USB Type-A |
| Cable length: | 2 m |
| Power | |
| Power source type: | USB |
| Mouse | |
| Mouse included: | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 15 - 60% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard dimensions (WxDxH): | 453 x 169 x 34 mm |
| Keyboard weight: | 820 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 485 mm |
| Package depth: | 205 mm |
| Package height: | 42 mm |
| Package weight: | 1.08 kg |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Number of products included: | 1 pc(s) |