The Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M offers world class privacy without substantial tradeoffs in brightness or security. On average, 25% brighter than the standard 3M black privacy filters. Proprietary nanolouver technology enables 85% transmission of the device's brightness. The Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M also blocks 35% of harmful blue light and comes with an antimicrobial coating for greater health and safety.
| Design | |
| Suitable for: | Laptop |
| Type: | Frameless display privacy filter |
| Features | |
| Display filter features: | Anti-blue, Anti-microbial |
| Limits viewing angle: | 30° |
| Light transmission: | 85% |
| Reduces blue light up to: | 35% |
| Blue light filter: | Yes |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Compatibility: | Lenovo P16/T16 Gen1 |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size: | 40.6 cm (16") |
| Packaging data | |
| Package width: | 387 mm |
| Package depth: | 254 mm |
| Package height: | 3 mm |
| Package weight: | 140 g |