ThinkStation M.2 SSD Adapter - High Profile, it is an adapter for you to install a M.2 SSD into your ThinkStation systems with high profile bracket. It is fully qualified on ThinkStation specified systems.
| Ports & interfaces | |
| Host interface: | PCIe |
| Output interface: | M.2 |
| Expansion card form factor: | Full-height |
| Design | |
| Internal: | ![]() |
| Product colour: | Green |
| Easy to install: | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 121 mm |
| Depth: | 124 mm |
| Height: | 18.5 mm |
| Weight: | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |