ThinkPad Quectel RM520N-GL 5G M.2 WWAN Module for X1 2-in-1 Gen 9/T16 Gen 3 is a 5G NR/LTE-FDD/LTE-TDD/UMTS/HSPA+ wireless communication module with receive diversity. It provides data connectivity on 5G NR SA and NSA, LTE-FDD, LTE-TDD, DC-HSDPA, HSPA+, HSDPA, HSUPA and WCDMA networks. RM520N-GL is a standard M.2 Key-B WWAN module.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wireless |
| Host interface: | M.2 |
| Interface: | WWAN |
| Network | |
| Mobile network generation: | 5G |
| Design | |
| Internal: | Yes |
| Component for: | Laptop |
| Antenna design: | Internal |
| Certification: | ISO/ IEC 7816-3, and MIPI |
| Compatible products: | X1 2-in-1 Gen 9/T16 Gen 3 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 52 mm |
| Depth: | 30 mm |
| Height: | 2.3 mm |
| Weight: | 8.7 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 53 mm |
| Package depth: | 144 mm |
| Package height: | 177 mm |
| Package weight: | 30 g |