Unlike 6 Gb/s SATA drives, the 24 Gb/s SAS interface on these drives supports full duplex data transfer for higher performance, and enterprise-level error recovery for better availability. By combining the enhanced reliability of Samsung NAND flash memory silicon with NAND Flash management technologies, PM1653 SSDs deliver endurance of up to 1 drive writes per day (DWPD) for 5 years, which is suitable for many enterprise applications with read-intensive storage characteristics.Self-encrypting drives (SEDs) provide benefits by encrypting data on-the-fly at the drive level with no performance impact, by providing instant secure erasure thereby making the data no longer readable, and by enabling auto-locking to secure active data if a drive is misplaced or stolen from a system while in use. These features are essential for many businesses, especially those storing customer data.
| Features | |
| SSD form factor: | 2.5" |
| SSD capacity: | 960 GB |
| Interface: | SAS |
| Memory type: | V-NAND TLC |
| Component for: | Server/workstation |
| Data transfer rate: | 24 Gbit/s |
| Random read (4KB): | 420000 IOPS |
| Random write (4KB): | 60000 IOPS |
| Read latency: | 120 µs |
| Write latency: | 45 µs |
| Mean time between failures (MTBF): | 2000000 h |
| Certification: | UL TUV FCC IC CB CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) VCCI |
| Power | |
| Power consumption (read): | 11.5 W |
| Power consumption (write): | 14.7 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Non-operating shock: | 1500 G |
| Vibration resistance: | 20 G |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 70 mm |
| Depth: | 100 mm |
| Height: | 15 mm |
| Weight: | 160 g |