The ThinkSystem S4520 Read Intensive SATA SSDs use 144-layer Intel 3D NAND TLC Flash Memory technology with a 6Gbps SATA interface to provide an affordable solution with industry leading performance.This product guide provides essential presales information to understand the S4520 SSDs, their key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about S4520 SSDs and consider their use in IT solutions.
| Features | |
| SSD form factor: | 2.5" |
| SSD capacity: | 480 GB |
| Interface: | Serial ATA III |
| Memory type: | TLC |
| Component for: | Server/workstation |
| Hardware encryption: | ![]() |
| Security algorithms: | AES |
| Random read (4KB): | 79000 IOPS |
| Random write (4KB): | 30000 IOPS |
| Hot-swap: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 2000000 h |
| Compatible products: | ThinkSystem S4520 |
| Power | |
| Power consumption (max): | 3 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 70 mm |
| Depth: | 100 mm |
| Height: | 7 mm |
| Weight: | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 174 mm |
| Package depth: | 133 mm |
| Package height: | 63 mm |
| Package weight: | 434 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84717070 |