The ThinkPad Essential 13-14-inch Topload (Eco) comes with all the perks you d expect from a well-designed toploader case. Pack and unpack on the fly. Move from office to cafe and back without a hitch thanks to the padded, organised interior storage, easy-grip zippers, adjustable shoulder strap, and 13/14-inch notebook compartment. Get it all for a great price, and guilt-free too.
| Features | |
| Maximum screen size: | 35.6 cm (14") |
| Case type: | Toploader bag |
| Material: | Polyester |
| Product main colour: | Black |
| Brand compatibility: | Universal |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Compatibility: | ThinkPad |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 370 mm |
| Depth: | 50 mm |
| Height: | 265 mm |
| Weight: | 430 g |
| Package width: | 390 mm |
| Package depth: | 50 mm |
| Package height: | 280 mm |
| Package weight: | 450 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |