The ThinkPad Essential 16-Inch Topload (Eco) comes with all the perks you d expect from a well-designed toploader case. Pack and unpack on the fly. And move from office to cafe and back without a hitch thanks to the padded, organised interior storage, easy-grip zippers, adjustable shoulder strap and 16-inch notebook compartment. Get it all for a great price, and guilt-free too.
| Features | |
| Maximum screen size: | 40.6 cm (16") |
| Case type: | Toploader bag |
| Material: | Polyester, Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product main colour: | Black |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Compatibility: | ThinkPad Essential |
| Front pocket: | ![]() |
| Exterior pockets: | Front pocket |
| Quantity: | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 380.6 mm |
| Depth: | 262 mm |
| Height: | 33.9 mm |
| Weight: | 480 g |
| Package width: | 405 mm |
| Package depth: | 65 mm |
| Package height: | 290 mm |
| Package weight: | 680 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |