Lenovo Business Casual Line is a case collection focusing on lightweight, clean lines and modern details for young professionals' daily commute and occasional travel. With 24L capacity, this Lenovo Business Casual 17-inch Backpack is made of durable and water-resistant polyester with contrast black TPU coating decoration, which makes it a good companion for no matter commute or travel. Except for the great organization and thoughtful details like one zippered side pocket and reflective logo, a charge opening has also been reserved to better serve young professionals in this fast-paced everyday.
| Features | |
| Maximum screen size: | 43.9 cm (17.3") |
| Case type: | Backpack |
| Material: | Polyester |
| Product main colour: | Charcoal, Grey |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Number of compartments: | 3 |
| Front pocket: | ![]() |
| Exterior pockets: | Side pocket |
| Protection features: | Water resistant |
| Quantity: | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 335 mm |
| Depth: | 185 mm |
| Height: | 500 mm |
| Weight: | 840 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H): | 418 x 292.6 x 37.2 mm |
| Volume: | 24 L |
| Package width: | 355 mm |
| Package depth: | 115 mm |
| Package height: | 540 mm |
| Package weight: | 930 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |